אלנבי

אלנבי
ב 11 לדצמבר 1917 צעד הגנרל אלנבי לירושלים דרך שער יפו, לאחר כיבושה יומיים קודם מידי השלטון העותמאני והכריז על משטר צבאי בעיר. "… אולם, לבל יחשוש איש מכם לאור הניסיון שהיה לכם בידי היריב שהסתלק, הריני להודיעכם כי ברצוני שיעסוק כל אדם בעסקיו החוקיים ללא חשש וללא מפריע…" נאמר בהכרזה . למן אותו הרגע עשה כל אדם הנתון למרותו של אותו משטר כרצונו, פחות או יותר, ומפגש הרצונות הללו הוביל לכך שכיום מתקיימת באיזור מדינה מתקדמת ומשגשגת לצדו של עם (שאולי לא היה בעבר, אבל היום יש) ,הרואה עצמו נתון תחת כיבוש.

"כל עוד ישראל מסרבת להיות מחויבת להסכמים שנחתמו איתנו, כל עוד ישראל מסרבת להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ומסרבת לשחרר את הפעימה הרביעית של האסירים כפי שסוכם איתה, היא לא מותירה לנו ברירה אלא להתעקש על כך שאנחנו לא נהיה היחידים שמחוייבים ליישום ההסכמים הללו." אמר אבו מאזן בנאומו באו"ם בשבוע שעבר והתעלם מן העובדה שבני עמו, עשו פחות או יותר כרצונם במאה השנים שעברו, כלומר השקיעו את כל מרצם בבניית תשתית טרור ואפס אנרגיה בבניית תשתית אזרחית. כמקובל ,השתמש אבו מאזן בנאומו ברטוריקה של כבוש וקורבן ואפס קבלת אחריות של מנהיג או בן עם למצבו.

ימי ראשית המנדט הבריטי, הנם הבסיס להתהוות המדינות שהוקמו מספר שנים אחר כך. בנוסף תקופה זו הנה ראשית ההתהוות של מספר אידיאולוגיות מרכזיות: הקומוניזם, הנאציזם והקפיטליזם. היום ניתן לומר ברמה גבוהה של ודאות שהקומוניזם לא בדיוק נמצא במקום שאליו רצה להגיע. ורק כדי להמחיש את מצבו העגום אסתפק בלומר ששרידיו הם היצואנים העיקריים של נערות עובדות. גרמניה של היום לעומתם, אשר קמה לאחר תבוסת הנאצים במלחמת העולם השניה, הנה יעד מועדף לפליטי העמים שסביבנו, אשר ממש כמותנו השתחררו מעול הכיבוש הבריטי (או הצרפתי) ועשו פחות או יותר כרצונם במאה השנים האחרונות. ועוד מילה של פירגון, גרמניה היא מדינה חופשית וסובלנית מאין כמוה וגם מעצמת פורנו עולמית (כל אחד יכול לעשות כרצונו, כבר אמרנו). על הקפיטליזם (כולל גרמניה), עינכם הרואות, אין מה להרחיב, די לומר שגורמי התמותה העקריים בו הנם גורמים הקשורים בשפע כגון מחלות הקשורות באכילת יתר, תאונות דרכים וסרטן הנגרם בין היתר מחשיפת יתר לקרינה סלולרית, וזאת להבדיל מרעב, מחלות זיהומיות ומלחמות. ואפרופו פליטים, נשאלת השאלה מי אשם במצבם ומי אחראי לגורלם? גרמניה? אירופה? האו"ם? אולי גם ישראל צריכה לתרום משהו? ומה עם אחריותם של הפליטים כעם או אומה למצבם? …נו טוב.

לפני כחצי שנה צעדה בחורה צעירה למועדון נעולה במגפיים (למרות שלא ירד גשם באותו יום) ולגופה בגד ים קשור ברישול מה מתחת לשמלה חושנית. זו לא הפעם הראשונה עבורה באותו מועדון ויש אומרים שגם לא האחרונה. היא צמאה, קונה לעצמה כוס מיץ ועוד אחת ועוד אחת. ואיכשהו אחרי כל כך הרבה כוסות, בשונה מבנות אחרות אשר כל רצונן בעת ההיא פיפי, היא מוצאת עצמה רוקדת על הבר. ועוד עם עקבים. ממש חוסר אחריות, יכלה ליפול ולקבל מכה.

לו אני פעילה חברתית למען נפגעות תקיפה מינית וכל רצוני בשלומה של אותה צעירה, הדבר הראשון שהייתי עושה עם הוודע דבר קיומו של סרטון פוגעני העושה דרכו בואטסאפ, הנו בקשה של צו איסור פירסום. לו הייתי ערוץ חדשות ,לעומת זאת, שכל תאוותו רייטינג, הייתי רץ ומפרסם, באופן מטושטש כמובן. לו הייתי פעילה פוליטית למען נשים, אני מניח שהייתי רוכב על הגל, כמו כל הפעילות האחרות ולא נותן לסרטון ולפרשה לגווע עד שכל בית בישראל נשים גברים וטף יצפו בו ויחוו דעה.

לפני פרסום הפרשה בערוץ 10, ידעו על קיומו של הסרטון מאות? אלפים בודדים? היום כל המדינה מדברת עליו. צפיתי בסירטון הלא מצונזר, אני אומר בלהט הדיון, נראה לי ככה וככה, גם אני צפיתי עונה לי בת שיחי, אני ממש לא מסכימה אתך. גם אני צפיתי, מצטרף ידידי המלומד לדיון (בפייסבוק, אלא איפה),  ואני חושב ש… הבחורה לעומת זאת לא מבינה מה רוצים ממנה. באיזו רשות נכנסים כך לחייה הפרטיים? מה ענייני או עניינך או עניינו מה שהתנהל באותו מועדון מול קהל מצומצם של חובבי הז'אנר? "לא היה אונס", היא אומרת בחקירתה במשטרה ובתקשורת. "בטח שהיה" עונות לה דורשות טובתה. ואני כבר מבולבל, צריך עזרה, מתקשה להחליט, היה אונס? או לא היה? אבל דבר אחד ברור. מי כאן הזונות ומי הסרסור.

בינתיים אני שומע שהמועדון ברחוב על שמו של ההוא שאמר "שיעסוק כל אדם בעסקיו החוקיים" נסגר בצו בשל כל הגועל נפש שהלך שם. גם אני, אשר על פי רוב נוהג על פי הפתגם "לא אומרים איכס על אוכל", חושב שהיה שם מגעיל, אבל מתחבט בשאלה בסמכותו של מי לקבוע מה מגעיל? גאים וגאות? הולך, פוליאמורה? כמובן, חילופי זוגות? נו טוב. אבל "גאנג באנג"? רק בתנאי שללא אלכוהול. למה? כי האלכוהול כל כך יקר וזה פוגע ברגשותיהם של השכבות החלשות.

מילה אחרונה לסיום, חדי העין מבינכם ודאי שמו לב לקיומו של חוט מקשר בין כל הנושאים שנסקרו כאן. ובכן ודאי שיש קשר: תפיסת המציאות של השמאל הישראלי.

סגור לתגובות.