האדם הנכון?

יאיר לפיד

ביום ה' האחרון צפיתי בהרצאתו של ירום אריאב במסגרת "כלכלה על הבר" בחסות גלובס ופרוייקט הדיון. ההרצאה עסקה בתקציב המדינה באופן כללי, יורם דיבר על תפקידה של הממשלה לספק שירותים לאזרחים, דובר שם על הפערים החברתיים ההולכים וגדלים, על תפקוד המשק וצליחתו את משבר הסאבפריים ב 2008 ונושאים נוספים.

אם יורשה לי להמר, הגיל הממוצע של הקהל היה בסביבות ה-30. ומן הסתם היה זה קהל שנושאי הכלכלה קרובים לליבו.

אחד הגורמים שהפתיעו אותי היה תחושת ההסכמה של הקהל, כפי שהשתמע גם בדיון שנערך לאחר ההרצאה, כי יש לקצץ בתקציב, להפחית את הגרעון ולצמצם את החוב של מדינת ישראל אשר, כפי שנזכר בהרצאה וכפי שנכתב גם כאן בעבר , מכביד על התקציב. מתוך תקציב של כ 350 מליארד שקל, כ 120 מליארד (כשליש תקציב) מועברים לכיסוי החוב הלאומי. מתוכם כ 80 מליארד לכיסוי הקרן וכ 40 מליארד תשלום ריבית, אשר מהווה סכום שני בגודלו לתקציב הביטחון בלבד.

אני מדגיש כי השתמשתי במילה "הפתיעו" כי סברתי שהלך הרוח בקהל ישקף את הלך הרוח בתקשורת. אווירת הצדק החברתי, אווירת העליהום על בעלי ההון, אוירת ה "תנו לי, מגיע לי".

תגובה חיובית במיוחד זכתה האמירה כי אולי ניתן יהיה לצמצם את הוצאות הביטחון ע"י כינון שלום.

ללא קשר להרצאה (ואולי כן), באותו יום, פורסם בתקשורת כי משיקולים טכניים יקוצץ הקיצוץ בתקציב והורדת הגרעון ל 3% תתבצע רק בשנת התקציב הבאה.

אחד הנושאים הנידונים בשיח הציבורי, האם יאיר לפיד הינו האדם הנכון לתפקיד שר האוצר? לא ניתן להתעלם מן האהדה לה זוכה השר הטרי בציבור. במאמר מוסגר: האם רק אני מרגיש כך? ואולי היה כך תמיד, ורק המעורבות הגוברת שלי בתקשורת ובכלכלה, כבלוגר טרי,  גורמים לי לחשוב כי דברים השתנו? השפעת דעת הקהל על מקבלי ההחלטות מעולם לא הייתה כה דרסטית. ההחלטה לפתוח בחקירת עמנואל רוזן, הדחת שופט בגין אמירה אומללה (והיא אכן אומללה, אבל להדיח?),  כיל – פוטאש, בנק לאומי ובוודאי יש עוד…

And then it hit me

לא ניתן עוד להתעלם מגודל השעה. בעוד הכלכלה האמריקאית מראה סימני התאוששות. באירופה המצב לא טוב. דרושה מנהיגות אחראית שתוביל (ולא תובל) את ספינת הכלכלה הישראלית לחוף מבטחים.  ומי יותר מתאים מן המסבירן, אולי הגדול ביותר שקם אי פעם לעם ישראל, זה שיודע לפנות גם אל הרגש, ולא רק אל הראש. זה שכמעט בלתי אפשרי לכעוס עליו, למעט אם אתה חרדי.

אני קובע נחרצות, יאיר לפיד הוא האדם הנכון. אין עוד איש אשר ידע לשדר לעמו ישראל עד כמה הקיצוץ בתקציב דרוש ומתבקש. וכי אין ברירה. אין דרך אחרת.

עתה נותר רק לקוות כי לפיד יעשה את הדבר הנכון. יתייצב באומץ אל מול השליחות הכבירה שהוטלה עליו. ויאמר הנני  (שמות ג, פסוק 4).

והשליחות, איננה להיות קשוב לרצון העם, ולהפעיל את מנהיגותו על הדרג הפוליטי והמקצועי.

השליחות הינה להיות קשוב לצרכי העם, לדרג המקצועי, ולהפעיל את מנהיגותו על העם. 

ורק נותר לאחל שיהיה לו ולנו המון בהצלחה.

ואל תשכחו לשתף, כדי שגם אחרים ידעו.

סגור לתגובות.