יש חיים אחרי המוות

sunset

בגיל 40, פעם שנייה בכ-5 שנים מצאתי עצמי מחוץ למעגל העבודה. ולא שהחברה קיצצה, פשוט הגוף והנפש כבר לא עומדים בעומס. מעבד הייטק מסוקס. לשייר, סמרטוט רצפה בלוי, נטל על החברה. מה אכפת לי? יעלו מיסים, יורידו, בלאו הכי אין לי הכנסה. הצילו, שמישהו יעזור, please…

אך לא עבדכם הנאמן. התוצאה הרי הייתה ידועה מראש. רק העיתוי היה תמיד בסימן שאלה. הייתי קורא במדורי הכלכלה. על הגרעון האקטוארי, לצאת לפנסיה בגיל 67 כבר לא מספיק, צריך למשוך מעט יותר, להעלות את גיל הפרישה, לשנות את מקדם הקצבה. והייתי שואל את עצמי, "הם צוחקים עלי?", "לפרוש בגיל 67 מהייטק?", "מהמקצוע שלי?"

אחר כך באה הנפילה. מסופר סטאר, פותר כל בעיה…, פתאום יש זמן לחשוב, הכסף כבר לא זורם כמו שעון, ושתי יוזמות שכבר התחלתי לטפח בימים ההם, כהכנה ליום סגריר, לא זזות בקצב שחשבתי – פחד.

ויש עוד בעיה קטנה. זה שיש לי שתי ידי זהב, ראש בריא על הכתפיים (למעט אי אלו שריטות, הפסיכיאטר שלי אומר שזה שום דבר) אנרגיות מכאן ועד להודעה חדשה, ורעיונות כיד המלך (אני יורה אותם בקצב של 2 ביום). לא אומר שאני יודע לנהל עסק. וגילוי נאות, זהו סיבוב שני עבורי. הסיבוב הקודם נגמר על הפרצוף.

ביקור ראשון בלשכת התעסוקה

ביקור ראשון בלשכת התעסוקה. למה קוראים לה לשכת התעסוקה? כאשר בפועל באים לשם כדי לקבל דמי אבטלה? מצד שני זה הגיוני, הרי גם לקופת חולים קוראים מזה זמן רב,  שירותי בריאות …., אבל שם יש רופאים אמיתיים, ובלשכה שלנו…., הרי הכל יודעים שהשמות בהייטק עוברות דרך חברת ההשמה. אין ברירה, צריך לשחק את המשחק… עם המזל שלי, גם בדיוק שדרגו את המערכת. עכשיו רק חסר שפקיד חרוץ ישלח אותי לעשרים עבודות לא קשורות,  רק כדי להתאמן על המערכת, ואשר לפחות אחת מהן אני אאלץ לקבל, קוראים לזה בעגה שלנו user acceptance test. סטופ למחשבות, הגיע תורי….

תפנית בעלילה

אחרי 5 דקות של הקלדה (אולי יש כאן מקום לאיזה סטרטאפ?, סורקים את הרישתית, וישר כל הפרטים עולים…), מישיר אלי הפקיד את מבטו. "ומה בדיוק אתה מחפש?"

האמת היא, אני עונה, שאני מחפש בעיקר דרך חברות ההשמה, וגם שוקל לפתוח בקריירה עצמאית. (עכשיו כבר ברור למה נפלתי בפעם הקודמת. מתחיל תשובה ב"האמת היא", נו שוין…)

באמת? , כל הכבוד. ועל פרוייקט יוזמים עסק של מט"י והתמ"ת שמעת?

יוזמים עסק

מרבית העסקים שקמים במדינת ישראל, לא שורדים את שנתם הראשונה. למצוא עבודה בגיל 40 זה לא פיקניק. להקים עסק אחרי שלא עבדת תקופה ארוכה, וליפול… אללא יסתור.

מסתבר שלא חייבים ליפול. פרויקט יוזמים עסק של משרד התעשייה המסחר והתעסוקה, בשילוב המרכז לטיפוח יזמות (להלן המט"י) מעמיד לשרות דורשי העבודה קורס מעשי ביזום עסק, כולל שיעורים מעשיים, הנהלת חשבונות, היבטים משפטיים, שיווק, מכירות, עבודה מול בנקים ועוד, כל זאת מיועצים מקצועיים, ובנוסף יעוץ עסקי וסיוע בהכנת תוכנית עסקית (בגלל זה קוראים לזה פרויקט ולא קורס).

בנוסף לכך, כל בעל עסק, יכול לקבל 30 שעות יעוץ בסבסוד של 75% באדיבות התמ"ת, ועוד לא הספקתי להתעדכן בקרנות הסיוע שמוקמות בימים אלו, way to go אח שלו.

דיברתי על עצמי יותר מדי

באחד הפוסטים הראשונים שלי, על צדק חברתי, כתבתי…

והרי החיים כמו בטבע הם משחק הישרדותי. ואסטרטגיה של זן אשר תוביל אותו לשגשוג או להכחדה הנה בראש ובראשונה אסטרטגיה של הפרט. כשם שדובי הקוטב, הנתונים בבעיה שלא באשמתם, אינם מתכנסים לטכס עצה. אלא כל פרט הנו שחקן עצמאי במגרש. וככל שבממוצע כל שחקן ישחק נכון את משחק החיים כך בראיית מקרו, ישרוד או יכחד הזן כולו. כך גם כלכלת הפרט היא שתקבע בסופו של דבר את מצבו של המשק.

המציאות הכלכלית, השתנתה ללא הכר בעשור האחרון, הפערים החברתיים, זה הכסף הקטן. עליית תוחלת החיים, הגרעון האקטוארי, משבר החובות באירופה….

אני קורא כתבות על מובטלים בני 40, בני 50. אותם סיפורים, רק הפנים מתחלפות. ואם תמצאו עבודה? מה אז, תסחבו עוד 3 שנים? היכן תעבדו אחר כך?
וכבר נתקלתי בתגובות על שילובם של בני הישיבות במעגל העבודה, היכן ימצאו להם עבודה?

התשובה, בעסקים הקטנים.

ולא סתם, בעסקים הקטנים שלכם….

לקחתי את גורלי בידי, shortcuts.co.il הנה יוזמה אחת מרבות. מקווה שאספיק לממש את כולן ב80 השנים שנותרו לי

תאחלו לי בהצלחה.

והמון תודה למט"י ולתמ"ת.

bscmsc

שבע שנות לימוד, שאחריהן 10 שנות קריירה

mati

חודשיים לימודים – 80 שנות קריירה 

פוסטים נוספים בנושא:

 

cyprus
מהלך מבריק

polar_unemployment
אבטלה ודוב הקוטב

snale race
צדק צדק תרדוף

 

small biz
A + B = עסקים קטנים

 

 

 

סגור לתגובות.