מעשה בחמישה בלונים – הדור הבא

אמא של רותי הביאה מתנה… סתם…. בפוסט הקודם "מערכות משוב שלילי – אצבע אלוהים". דיברנו על מערכת הבקרה האולטימטיבית השולטת בטבע, בכלכלה, באלקטרוניקה. בקיצור, בכל. במאמר הזה, נראה איך הכרת המנגנון ההוא מאפשרת לנו להבין כיצד נוצרת בועה. ולא, לא בבועת סבון עסקינן, כי אם בועות פיננסיות ולא רק, כאלה ששומטות את הקרקע אותה חשבנו ליציבה מתחת לרגלינו.

נזכיר או נחדד כי מערכת משוב שלילי הנה מערכת יחסים בין שני פרמטרים. היחס בין היצע או ביקוש למחיר הנכס, ההשפעה של גובה הריבית על שער הדולר או על מחירי הדירות. לעתים יחסי הגומלין הנם בין יותר משני פרמטרים (כניסות) לפונקציית המטרה. לדוגמה: שער הריבית, אחוז המועסקים במשק, כמות התחלות בניה ועוד, כולם פרמטרים שמשפיעים על מחירי הדירות וניתן לנסות להשפיע על המחיר ע"י שינוי פרמטר אחד או יותר (ע"ע סטנלי פישר).

מכיוון שכולנו כבר יודעים כיצד נוצרת בועה, תרשו לי לקצר בדוגמאות כדי שאוכל להגיע יותר מהר לפואנטה. והדוגמה החביבה עלי ביותר להדגמת היוצרות של בועה הנה בועת הצבעונים בהולנד אשר התפוצצה ב 1637 ובשיאה הגיעה מחירה של פקעת צבעוני (פרח יפה יש לומר) לכדי פי 10 מן השכר הממוצע באותה עת.

1382599_93801092

צבעוני. בשיא, מחירה של פקעת הגיע ל כ 90,220 שקלים במחירים של היום (לפי שכר ממוצע 9,022 ש"ח), תחשבו שעוד צריך להשקות ולגדל את הפרח לפני שרואים תוצאה

קנייה לצריכה בלבד מהווה את המשוב השלילי הכל כך נחוץ למניעת בועה. אותו דבר אשראי, אם לא היה ניתן אשראי לרכישת בצל להשקעה, העדר הכסף היה מהווה את המשוב השלילי ולא הייתה נוצרת בועה.

דוגמאות נוספות לבועות: בועת ה dot.com בשנות ה2000, בועת ה subprime שהתפוצצה ב 2008, בועת הדררות שהוזכרה בפוסט הקודם ובועת הנדל"ן הנוכחית בישראל (או שלא – להלן חמשת הבלונים). בועת הדררות הנה יוצאת דופן שכן אינה פיננסית, תרשו לי להניח אותה לרגע בצד, אשוב אליה בהמשך. מנגנון המשוב החיובי שיצר בועות אלו הינו טריוויאלי. נזכירו בקצרה לצורך השלמות. וכהרגלי אעשה זאת ע"י דוגמה, וזה הולך כך: חבר שלכם קונה בצל ושם בסלט, אתם מתארחים אצלו טועמים מן הסלט רואים כי טוב ומתחילים לשים בצל בסלט. וביום שישי כל המשפחה באה לארוחת ערב ומתלהבת מן הסלט, ולא רחוק היום, השמועה עוברת מפה לאוזן וכל עם ישראל שם בצל בסלט והרי לכם בועת בצל בישראל ממש כמו הצבעוני ההוא בהולנד, כמעט. ניתן גם להגביר את הדרמה, מישהו יפיץ שמועה כי הולך להיווצר מחסור בבצל… אבל תרשו לי להרגיע, אני לא צופה בועת בצל בישראל בשנים הקרובות. א. כי זה מסריח בפה וב. נשים לב שמה שמאפיין את כל הבועות שציינתי הנו תנאי היווצרותן.

כל הבועות ללא יוצא מן הכלל נוצרו בגלל:
1. קנייה לצורך השקעה
2. מתן אשראי

תסכימו איתי בוודאי שלו כל פקעת צבעוני שנרכשה בהולנד הייתה נרכשת לצורך גידולה בעציצו הפרטי של הרוכש. ללא  רצון לגלגלה לאחר לצורך יצירת רווח לא הייתה נוצרת בועה. ובטוח שתסכימו גם שלו כל פקעת צבעוני שנרכשה הייתה משולמת במזומן. גם אז המחיר לא היה תופח, כי איש לא יכול היה להרשות לעצמו, איש גם לא היה מעוניין. ובמילים אחרות, קנייה לצריכה בלבד (להבדיל מקניה לצורך השקעה) מהווה את המשוב השלילי הכל כך נחוץ למניעת בועה (לא קונים כי לא צריך). אותו דבר אשראי. אם לא היה ניתן אשראי לרכישת בצל (או מניה) להשקעה, העדר הכסף היה מהווה את המשוב השלילי ולא הייתה נוצרת בועה (אוברדראפט בצד, וכן אם עם ישראל לא היה באוברדראפט, מחירי הקוטג' לא היו עולים).

image004

מערכת משוב שלילי, פונקציית המטרה מתכנסת אל היעד

image010

מערכת משוב חיובי, פונקציית המטרה צומחת ומתבדרת מן היעד

בועה יוצאת דופן שהזכרתי הנה בועת הדררות. בועה זו הנה בועה ביולוגית והנה דוגמה אחת בלבד מיני רבות. האוסטרלים מכירים דוגמאות רבות יותר של זנים כובשים (הכוונה בטבע, אף מילה על הפלשתינאים), מדובר בזן אשר הגיח במקרה (ויש אומרים עקב טעות אנוש) אל מחוץ לאזור המחיה הטבעי שלו, מצא תנאים נוחים, שפע מזון (משוב חיובי), העדר אויבים טבעיים(חוסר במשוב שלילי) והתרבה, והתרבה….

image016

דררה – זן כובש, היעדר אויבים בסביבתו החדשה, ושפע המזון הביא לזינוק באוכלוסיה.

דוגמה נוספת לזן שהתרבה והתרבה בשנים האחרונות הנו המין האנושי, כשמסתכלים על גרף כמות בני האדם על פני כדור הארץ לאורך השנים אי אפשר לטעות. מדובר בצמיחה אקספוננציאלית מדהימה ביותר. וכשכל האנשים הנחמדים האלו קונים מזון, בגדים, דירות וסמארטפונים בתשלומים. נוצרים תנאים אידאליים להיווצרות בועה.

population

בועת המין האנושי,  7 מליארד ב 2000 שנה – מתוך הספר "המצאת המחר" של דניאל מילוא

עד כאן להפעם

בפעם הבאה: "סגור את המינוס מיד, שאל אותי כיצד". לא להיות במינוס הנו המשוב השלילי היחידי שיפוצץ לכם את הבועה.

אחר כך על בעיית העובדים הזרים ומצוקתו של י'. אשר מקצהו העליון של העשירון העליון התדרדר למצוקות של חוב אדיר אשר אינו מסוגל לפורעו.

אל תשכחו לשתף כדי שגם אחרים יהנו

www.shortcuts.co.il

אהה… איזה טומטום, כמעט שכחתי, אם יש לכם ילדים קטנים, ואתם מקריאים להם סיפורים לפני השינה, ואחד מהם הנו מעשה בחמישה בלונים. בכל בום טרך מה קרה…, חישבו על החוב שאתם הולכים להשאיר להם אם לא תפוצצו את הבועה בה אתם חיים כבר עכשיו או במילים אחרות, חישבו על "מעשה בחמישה בלונים – הדור הבא"

סגור לתגובות.