מתנצל שלא הייתי מספיק ברור

סיפור ההתנצלות של ישראל לטורקיה חרג מכל פרופורציות ושאלת מיליון הדולר, האם להתנצל או לא להתנצל הפכה להיות תרתי משמע. אביגדור לא כאן בשביל לעזור. ואני מתגייס כדי למלא את החלל שנוצר.

כמובן שביחסי מדינות התנצלות זה לא סתם אגו. זו שאלה אסטרטגית. תשובה בנוסח: "יאללה תתנצל כבר ותן לסגור דיל לקיץ הקרוב" אינה באה בחשבון. יש להתעמק.

וממי נלמד עצה באסטרטגיה אם לא מן האסטרטג הגדול מכולם, זה שאין חולק על חוכמתו, דוגמא ומופת ושמעלליו מסופרים מפה לאוזן משכבר הימים. הלא הוא אברהם אבינו.

והאסטרטגיה המזוהה ביותר עם אברהם הנה השלום.

"ויאמר אברם אל לוט אל נא תהי מריבה…" (בראשית י"ג ח)
"ויאמר אברם אל מלך סדום… אם מחוט ועד שרוך נעל…" (בראשית י"ד כ"ב,כ"ג)
ועוד… ועוד…

אבל עם כל הכבוד, אברהם קצת מיושן, על כן נועצתי במקורות נוספים.

הכירו נא את אסטרטגית "כאן אני עומד" המובאת כאן מתוך הספר "תורת המשחקים" (אבינש דיקסיט/בארי ניילבאף – ויש כמובן מקורות נוספים).
אסטרטגיה זו הנה ההפך הגמור ממשנתו של אברהם. נקטו בה מרטין לוטר קינג, דה-גול ועוד. נוקטים בה אנשים המשוכנעים בצדקת דרכם, אין מקום לפשרה כי בלאו הכי אין דרך לסגת. אסטרטגיה זו מזוהה מאוד עם האיסלם. ואביגדור יקירנו נוהג להשתמש בה לרוב בחינניות של פיל בחנות חרסינה.

ומסתבר שגם לאברהם אבינו, אסטרטגיה זו אינה זרה (ע"ע עקדת יצחק)

 ועתה, כשהעפרונות מחודדים, כל שנותר, לצאת לקרב, לבחור את האסטרטגיה הנכונה ולנצח.

או כפי שאמר אריסטו:
"כל אחד יכול להתרגז – אין קל מזה. אך להתרגז על האדם הנכון, במידה הנכונה, בעיתוי הנכון, למטרה הנכונה ובדרך הנכונה – אין זה דבר קל כלל ועיקר".

ולפני שנבחר, רק נציין שארדואן כבר בחר, כמקובל בעולם המוסלמי: האסטרטגיה שלו, "כאן אני עומד". כמו כן, למותר לציין שכאשר שני הצדדים בוחרים "כאן אני עומד", יש פיצוץ, וכשאחד הצדדים בוחר שלום, אז יש שלום.

אז איך בוחרים?

פשוט מאוד, אם ארדואן דורש התנצלות, כי כאן הוא עומד, אולם פניו לשלום ולנורמליזציה. וכל רצונו להשיב עולם למנהגו, ישראלים לקלאבים, סורים לסוריה, כבוד לאובמה,  וכו'. אם כך, איזו שאלה, ברור שאנו מצטערים על כל דם שנשפך.

אבל אם המטרה להשפיל את ישראל, ליצור תקדים, לפאר את שמו ולבסס את מעמדו כחלופה המודרנית לצלאח א'דין. או אז….

 “Have you lost your fucking mind?” 

מיליון דולר לטורקי? איך חישבת? אם טורקי היה הורג טורקי, אפילו כבש לא היו שוחטים. מי בכלל רוצה לנסוע לטורקיה? אמנם הכול כלול, אבל האוכל מגעיל.

מצטער שקצת התפרצתי, פשוט

כאן אני עומד.

www.shortcuts.co.il

סגור לתגובות.